Zewnętrzne rolety okienne: podtynkowe, natynkowe. Jakie wybrać?

Rolety zewnętrzne to rozwiązania doskonale znane od lat z witryn sklepowych. Współcześnie stają się już niemal standardem, na który decydują się właściciele domów jednorodzinnych, a grono zwolenników z roku na rok rośnie. Dlaczego rolety okienne zewnętrzne są obecnie tak popularne? Popyt na nie wynika przede wszystkim z wszechstronnych możliwości jakie oferują. Stanowią bowiem skuteczną izolację termiczną oraz akustyczną. O tym jakie rodzaje rolet zewnętrznych możemy spotkać na rynku, i które warto wybrać dowiecie się Państwo z niniejszego artykułu.

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Rolety okienne zewnętrzne przez lata przeszły niemałą metamorfozę. I nie chodzi tu jedynie o ich wygląd, ale przede wszystkim o parametry i ich zastosowanie. Współczesne rolety zewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji, dzięki którym są elementem elewacji domów, bloków czy budynków użyteczności publicznej, na który decyduje się coraz większa liczba właścicieli nieruchomości. Przede wszystkim pozwalają na doskonałą izolację termiczną o każdej porze roku. Latem chronią wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzaniem, z kolei zimą niwelują straty nagrzanego powietrza przez okna, co patrząc na dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu jest niebagatelną zaletą. Rolety okienne zewnętrzne stanowią również skuteczną osłonę przed promieniami słonecznymi, które często uporczywie przebijają się przez okna, przeszkadzając w wykonywaniu np. pracy biurowej w domu bądź w drzemce małych dzieci. To jednak nie wszystkie zalety tego typu rozwiązań. Rolety zewnętrzne dają  ochronę akustyczną i maksymalną prywatność – dzięki czemu własny dom czy mieszkanie staje się ostoją bezpieczeństwa, spokoju i odcięcia się od zewnętrznego świata, od którego czasami człowiek chce uciec.

Zewnętrzne rolety podtynkowe – krótka charakterystyka

We współczesnym budownictwie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych: rolety zewnętrzne podtynkowe i rolety zewnętrzne natynkowe. Główną różnicą charakteryzującą oba typy rolet jest sposób ich montażu, bowiem ich funkcjonalność pozostaje bez zmian, bez względu na rodzaj zastosowanego rozwiązania.

Rolety zewnętrzne podtynkowe montowane są w taki sposób, aby spójnie prezentować się z elewacją budynku. Aluminiowa skrzynka rolet instalowana jest na ocieplonym nadprożu, przez co po wykonaniu elewacji widocznymi elementami są jedynie prowadnice, pancerze (po ich wysunięciu) oraz klapa rewizyjna (od dołu). Tego typu montaż sprawia, że rolety zewnętrzne podtynkowe można spotkać najczęściej w nowopowstałych obiektach, aczkolwiek po odpowiednim przygotowaniu nadproża można je zamocować także w starszych budynkach, a dokładniej rzecz ujmując – w istniejących już stolarkach otworowych. Największą zaletą rolet zewnętrznych podtynkowych jest ich wizualna estetyka. Niewidoczna skrzynka nie narusza bowiem spójności obiektu, nadając budynkowi elegancji i klasy.

Natynkowe rolety zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Rolety zewnętrzne natynkowe bądź inaczej adaptacyjne nie wpływają na konstrukcję zamontowanych okien i drzwi, a także nie ingerują w nadproże budynku. Dlatego też tego typu rozwiązanie jest chętnie wybierane przez właścicieli już istniejących nieruchomości. System osłon razem z aluminiową skrzynką może być zamontowany na dwa sposoby: bezpośrednio we wnęce okna (drzwi) bądź na ścianie budynku.

Rolety zewnętrzne natynkowe nie są zintegrowane z oknem, dzięki czemu ich montaż czy demontaż może nastąpić w dowolnym momencie, bez konieczności specjalnego przygotowania budynku. Jest to cecha będąca niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania.

Jakie wybrać rolety? Czym się sugerować?

Rolety zewnętrzne podtynkowe, tak samo jak rolety zewnętrzne natynkowe cechują się niemal identyczną funkcjonalnością. Jaki więc aspekt brać pod uwagę decydując się na dany rodzaj rolet okiennych zewnętrznych? Montaż i demontaż oraz wiążące się z tym skutki zarówno dla nowopowstającego budynku, jak i istniejącej nieruchomości – to elementy, które głównie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Warto pamiętać, że jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, kadra Gemelo z chęcią na nie odpowie, pomagając wybrać Państwu najbardziej optymalne rozwiązanie.

Porozmawiamy i doradzimy

w wyborze okien i drzwi
dla Twojego domu
+48 503 328 503