Jakie przesuwne drzwi tarasowe wybrać? Plusy i minusy wybranych rozwiązań

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny boom na rynku budowalnym. Dzięki temu w branży pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, wykończeniowych i aranżacyjnych. Najważniejsze, że zmiany te widoczne są nie tylko w zaawansowanych projektach budynków wielorodzinnych czy użyteczności publicznej. Domy jednorodzinne również mają dzięki temu szansę na przybranie coraz bardziej atrakcyjnych form konstrukcyjnych. Bardzo duży potencjał wykorzystania nowoczesnych trendów kryje się już w samych drzwiach balkonowych. Tradycyjne sposoby otwierania drzwi tarasowych coraz częściej przyjmują formę rozwiązań przesuwnych. Czy rzeczywiście te współczesne trendy warto zastosować we własnym domu? Jakie rodzaje przesuwnych okien tarasowych wybrać? W niniejszym tekście odpowiemy na te pytania oraz omówimy najbardziej popularne modele okien przesuwnych. Nie zabraknie skoncentrowania uwagi na wadach i zaletach każdego z prezentowanych rozwiązań.

Gotowi? Zaczynamy!

Przesuwne drzwi tarasowe – 3 najbardziej popularne systemy

Analizując materiały promocyjne dostępne zarówno u dystrybutorów, jak i producentów przesuwnych drzwi tarasowych wyraźnie widać, że w praktyce dominują trzy systemy:
• HST
• PATIO/PSK
• SYNEGO SLIDE

W jaki sposób odczytać te oznaczenia? Co kryje się pod z pozoru niewiele mówiącymi skrótami?

Drzwi tarasowe wykonane w systemie HST to przede wszystkim: bezproblemowa obsługa, prosta forma i pełen komfort użytkowania. Omawianym skrótem opisany jest system podnoszono-przesuwny, który doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie minimalna szerokość otworu okiennego wynosi 1,8 m. Efekt niezwykle płynnego i cichego przesuwania skrzydła został w tym systemie uzyskany dzięki wykorzystaniu nowoczesnych okuć oraz zespołów jezdnych (rolki poruszające się w aluminiowych prowadnicach).

System uchylno-przesuwnych drzwi tarasowych oznaczony symbolem PATIO/PSK jest wyposażony w dodatkową funkcję wentylacji w pozycji uchylnej. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, gdyż zapewnia bezproblemowe wietrzenie pomieszczenia. Aby otworzyć tego typu drzwi oraz okna przesuwne należy najpierw uchylić i odsunąć ruchome skrzydło od progu. Dopiero w kolejnym kroku można przesunąć całość po szynie, która umieszczona jest w dolnej części ościeżnicy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że sposób codziennego użytkowania tych okien przesuwnych wymaga użycia siły fizycznej i zdobycia nieco wprawy, co może być kłopotliwe zwłaszcza w pierwszych chwilach kontaktu z tym nowym systemem.

Ostatnią pozycję z naszego zestawienia zajmuje system odstawno-przesuwny o nazwie SYNEGO SLIDE. W chwili, kiedy otwieramy skrzydło okienne minimalnie odsuwa się ono od ramy. Dzięki temu sam proces przesuwania przebiega bezproblemowo i nie wymaga od użytkownika użycia siły. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w tych oknach przesuwnych specjalnego mechanizmu blokującego. Dociska on segment i uszczelki do całej konstrukcji okna, co ułatwia ciche i delikatne zamykanie skrzydła w ramie.

Systemy HST SYNEGO SLIDE i PSK – światło przejścia oraz wielkość otworu na drzwi tarasowe

Większość inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że w praktyce decyzja o wyborze specyficznego systemu drzwi tarasowych w dużej mierze zależy od tego, jaką wielkość ma otwór, w którym cała konstrukcja będzie osadzona. Wskazane powyżej modele można dodatkowo rozróżnić właśnie poprzez uwzględnienie tej zmiennej. W kontekście wielkości otworu na drzwi tarasowe zdecydowanie najwięcej możliwości konstrukcyjnych daje system HST. Pozwala on bowiem na montowanie drzwi tarasowych i balkonowych w PCV do 4,5 m szerokości. W przypadku aluminium można mówić nawet o 6m, dzięki czemu system ten doskonale sprawdza się w przypadku tych wszystkich inwestycji, które wymagają wykorzystania masywnych skrzydeł o znacznych rozmiarach. SYNEGO SLIDE zapewnia sprawne funkcjonowanie drzwi tarasowych montowanych w otworach o następujących wymiarach: 4m szerokości i 2,5 m wysokości. W przypadku PSK mowa o wymiarach: 3,5 m szerokości i 2,8 m wysokości.

Wielkość otworu na drzwi czy okna przesuwne to jednak nie wszystko. Równie istotnym czynnikiem jest szerokość światła przejścia. Chodzi o szerokość wolnej przestrzeni, jaka powstanie po otwarciu przesuwnych drzwi tarasowych. Zdecydowanie ten element bardzo mocno wpływa na komfort użytkowania. W tym kontekście HST można uznać za lidera. Maksymalna szerokość światła przejścia wynosi w tym systemie ok. 2,8 m. Warto w tym miejscu zauważyć, że ten maksymalny parametr w praktyce jest możliwy do osiągnięcia głównie w modelach o znacznych wymiarach. Zdecydowanie mniejsze wielkości otrzymamy w przypadku systemu PATIO/PSK. Mowa o 1,4 m maksymalnej szerokości światła przejścia przy skrzydle o wielkości 1,5 m. Nieco wyższy komfort codziennego użytkowania można osiągnąć przy wykorzystaniu systemu SLIDE. W tym przypadku szerokość wolnej przestrzeni, jaką można uzyskać po otwarciu drzwi tarasowych wynosi ok. 1,9 m.

Materiał wykonania oraz wysokość progu w kontekście popularnych okien przesuwnych

Kolejnymi dwoma elementami, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okien przesuwnych są:
• materiał wykonania
• wysokość progu

Wysokość progu staje się priorytetem wówczas, gdy w domu przebywają osoby niepełnosprawne, starsze lub małe dzieci. Warto wówczas zdecydować się na okna przesuwne lub drzwi tarasowe z obniżonym progiem. Jak wygląda dostępność tej opcji w omawianych systemach?

HST – próg jest tu niemal całkowicie zrównany z podłogą
SYNEGO SLIDE – obniżony próg, który wystaje ok 25 mm ponad poziom posadzki
PATIO/PKS – próg wykonany ze standardowego profilu ramy okiennej wystaje aż kilka centymetrów ponad podłogę.

Czy materiał, z jakiego wykonane są okna przesuwne czy drzwi tarasowe ma znaczenie? Odpowiedź brzmi: oczywiście! Widać to szczególnie na przykładzie wykorzystanych w danym systemie materiałów montażowych oraz samego sposobu wykonania montażu. Okna przesuwne najczęściej wykonane są z materiałów typu: drewno, PCV, aluminium. Inwestor dokonuje wyboru biorąc pod uwagę osobiste preferencje oraz dostępność danych wariantów bezpośrednio u producenta.

Nie ma jednej, uniwersalnej definicji, który system okien przesuwnych jest najlepszy. Wszystko zależy od specyfiki całej inwestycji i zasobności portfela użytkowników. Warto jednak dokładnie poznać wszystkie dostępne na rynku rozwiązania i podejmować rozsądne decyzje w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości. Opisane powyżej systemy przesuwnych drzwi tarasowych należą do najpopularniejszych. Wybór dokonany spośród tego zestawienia powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Porozmawiamy i doradzimy

w wyborze okien i drzwi
dla Twojego domu
+48 503 328 503